Podsumowanie piątku

Organizowana w Olsztynie już od przeszło 60 lat Kortowiada to zdecydowanie największa tego typu impreza w Polsce. Do Kortowa, wyjątkowo położonego miasteczka studenckiego, każdego roku przyjeżdżają entuzjaści z najdalszych zakątków Polski, by móc poczuć tę atmosferę. Funkcjonująca przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego dopracowuje wszystkie szczegóły, by podczas tych wyjątkowych pięciu dni wszyscy mogli się świetnie bawić.

Przygotowania do tegorocznej, 61. edycji Kortowiady, trwały od jesieni 2019 roku. Ogłoszono część artystów, jacy w tym roku mieli wystąpić podczas organizowanych wydarzeń muzycznych, w tym na głównej scenie, dopinano wszystkie szczegóły, kiedy wszystkich nas dotknęła pandemia. Zakaz organizacji imprez masowych był oczywisty, tak samo jak fakt, że nie wiadomo ile czasu to potrwa.

Tradycyjną Kortowiadę przeniesiono więc na przyszły rok. Organizatorzy nie byli jednak w stanie pozostawić jednego roku bez choćby namiastki najlepszych juwenaliów w Polsce i powstał pomysł organizacji wyjątkowej edycji juwenaliów w formie online. Nie wyobrażali sobie jednak skrócenia pięciodniowych juwenaliów do jednej transmisji, więc… Kortowiada Online trwa przez 3 dni!

Wydarzenie rozpoczęło się wczoraj wieczorem. Przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego, Barbara Kloc, symbolicznie odebrała klucz do miasta oraz do miasteczka akademickiego kolejno z rąk Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz Rektora UWM, Jego Magnificencji Ryszarda Góreckiego. O tym, co stanie się w każdej chwili informował będący w studiu Andrzej Brzozowski oraz towarzysząca wydarzeniom w terenie Anita Zalewska. Pierwszy dzień miał przywodzić na myśl przede wszystkim paradę wydziałów – wydarzenie, w którym każdego roku uczestniczą tysiące studentów i innych uczestników, radośnie krocząc w wielobarwnym pochodzie ulicami Olsztyna, aż na teren Kortowa. Towarzyszą im zawsze ciągniki, z których wybrzmiewa głośna muzyka – jednym z DJ-ów, którzy są za nią odpowiedzialni jest DJ Omen. Organizatorzy, chcąc zachować klimat juwenaliów i jednocześnie nie łamać wprowadzonych obostrzeń, postanowili zachować chociaż część parady – tę z DJ Omenem i… ciągnikiem w roli głównej. DJ zagrał więc wczoraj dla studentów, jak zawsze na ciągniku, jednak nie w samym środku miasta dla tłumu uczestników, tylko… pośrodku niczego! Transmisja tego wydarzenia wyraźnie przypadła do gustu wirtualnym uczestnikom, o czym mówią liczby – na wszystkich platformach wyświetlono ją już prawie 100 000 razy, a na samym Facebooku dotarła do tej pory do ponad 130 000 osób!

Dziś, kilka minut przed 20:00, rozpocznie się kolejny dzień Kortowiady Online! Sobota także dostarczy oglądającym wrażeń muzycznych, jednak tym razem za sprawą koncertów zespołu Enej, który tradycyjnie odśpiewa hymn Kortowiady i wiele innych utworów oraz duet Karaś/Rogucki. Realizowany w studio program przywoła także wiele wspomnień – zarówno faktów z historii Kortowiady, jak i wspomnień artystów, którzy wystąpili na legendarnej Górce Kortowskiej: wokalistów zespołów Happysad oraz Romantycy Lekkich Obyczajów, Kamilem Bednarkiem. Studio połączy się także z prowadzącymi Górkę Kortowską – Olą Kot oraz Jankesem.  Podobnie jak wczoraj wszystkiemu towarzyszyć będzie Anita Zalewska i Andrzej Brzozowski.

Trzeci dzień będzie ciekawy pod kątem kulinarnym. W Kortowie pojawi się Robert Makłowicz, który, z właściwą dla siebie powagą, opowie o historii tego wyjątkowego miasteczka uniwersyteckiego oraz przygotuje tam potrawę.